Oferta | Katalog | Kontakt


STEROWNIKI MIKROPROCESOROWE


System sterowania piecem węglowym elMAR 2.1

Założenia projektowe: Opis systemu:

   W zgodzie z tymi założeniami został zbudowany system sterowania instalacją CO i piecem węglowym nazwany elMAR2.1 (2.1- wersja oprogramowania 3.5 kB ). Podstawą systemu jest mikroprocesorowy sterownik oraz termostat-miarkownik sterujący ciągiem piecowym poprzez proporcjonalne do temperatury ustawienie klapy popielnika. Oba te urządzenia ściśle współpracują ze sobą i uzupełniają się. Termostat pilnuje górnej temperatury pracy pieca (sprawdza się zwłaszcza przy braku prądu), a sterownik dolnej temperatury i optymalnej pracy urządzeń współpracujących.
Wentylator umieszczony jest w drzwiczkach popielnika tak, aby klapka popielnika mogła się szczelnie zamykać. Sterowanie ciągiem piecowym samym tylko wentylatorem jest nieefektywne ze względu na tzw. efekt "przeciągania" powietrza tzn. wentylator nie odcina powietrza w sposób zupełny, a jedynie zwiększa lub zmniejsza jego ilość. W tych przypadkach wentylator wspomagany jest przez klapkę popielnika, która może całkowicie zamknąć powietrze.
Wentylatorki są dobierane do wielkości pieca. Przykładowo mały piec o pojem ności grzewczej 1m posiada dwa wentylatorki o ciśnieniu 45 Pa.
Wentylator jest sterowany temperaturą wody powrotnej ze względu na większą stabilność tej temperatury niż temperatura zasilania. Załącza się poniżej zadanej (nastawionej) temperatury powrotu (np.45 C) i dobiera swą wydajność w zależności od temperatury i programu sterownika.
Sterownik kontroluje zarówno temperaturę zasilania jak i powrotu. Różnica mię dzy tymi temperaturami określa wydajność i czas pracy pompy. Zwiększenie się różnicy powyżej 10 C włącza pełną moc pompy, w zakresie 5 do 10 C pompa pracuje na małej mocy, a poniżej 5 C jest wyłączana.
Opcjonalnie czas pracy pompy można ustawiać timerem w dowolny sposób.

Istnieją cztery możliwości pracy pompy:

   Mikrokomputer posiada zaprogramowane alarmy temperatur granicznych pracy pieca: górnej (85 C) i dolnej ( ustawianej dowolnie np. 35 C). Alarm akustyczny jest poprzedzany alarmem optycznym (migotanie wskazań). Cztery stopnie poniżej zadanej temperatury powrotu rozpoczyna się alarm optyczny (moment dokładania opału), który trwa do osiągnięcia przez piec dolnej temperatury granicznej. Bezpośrednio przed jej osiągnięciem, alarm optyczny jest wspomagany przez alarm akustyczny - ostateczny moment dołożenia opału. Dołożenie opału powoduje powrót pieca do normalnej pracy (wskaĽniki przestają migotać). W przeciwnym przypadku, dalszy spadek temperatury spowoduje wyłączenie pompy i wentylatora i przejście sterownika w stan czuwania. Pełne wyłączenie sterownika jest niepotrzebne ze względu na niewielki pobór prądu.
Przed rozpalaniem wskazane jest zresetowanie sterownika poprzez wyłączenie i ponowne jego załączenie w celu uzyskania płynnego przebiegu fazy rozpalania (wentylator i pompa załączają się w tym momencie). W przeciwnym przypadku pompa załączy się dopiero po przekroczeniu dolnej temperatury granicznej, co spowoduje nagły spadek temperatury i możliwość ponownego jej wyłączenia. Jednak wzrost temperatury (ponowne przekroczenie d.t.g.) znów załączy pompę i piec wróci do normalnej pracy. Proces rozpalania odbywa się według ustalonego programu nadmuchu. Koniec fazy rozpalania sterownik sygnalizuje alarmem akustycznym i optycznym. Decyzja należy do nas, czy wyłączamy wentylator i będziemy palić na zmniejszonym ciągu np. w okresie jesiennym - przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na ciepło.
    Mikrokomputer posiada cztery kanały pomiaru temperatury: dwa pierwsze sterują piecem, a dwa dalsze mogą być wykorzystywane opcjonalnie np. do sterowania bojlerem wody użytkowej, drugą pompą, podajnikiem czy też dla pomiaru temperatury zewnętrznej. Wszystkie kanały mają możliwość programowania nastaw temperatur zadanych od 0 do 99 C. Kanały 0 i 2 (wskaĽniki czerwone) sterują, gdy temperatura jest większa od zadanej, a kanały 1 i 3 (wskaĽniki zielone), gdy temperatura jest mniejsza od zadanej.
Temperatury pokazywane są na czterech wyświetlaczach typu LED (14mm): dwa wyświetlacze czerwone dla temperatury wody zasilającej i dwa zielone dla temperatury powrotu. Po przełączeniu przyciskiem "OK." sterownik wyświetla dalsze dwie temperatury ( np. spalin i zewnętrzną). Istnieje też możliwość sterowania piecem gazowym, po przejściu na ten sposób ogrzewania.
Samo palenie w piecu ogranicza się do dokładania opału na sygnał ze sterownika, piec nie przegrzewa się, węgiel jest dopalany, temperatura kaloryferów stabilna, a my cieszymy się oszczędnościami i komfortem.
Kocioł węglowy wyposażony w ten oryginalny i nowatorski system jest kotłem szóstej kategorii.

Budowa systemu:

W podstawowej postaci system składa się z następujących urządzeń:
  1. mikrokomputera z wizualizacją dwóch temperatur
  2. termostat-miarkownik
  3. zasilacz sterownika
  4. pompa obiegowa wielobiegowa
  5. zawór różnicowo-ciśnieniowy
  6. wentylator
  7. zespół dwóch czujników temperatury (do montowania na rury).
Dodatkowo instalacja może posiadać:
  1. moduł wskaĽnikowo-alarmowy (do montażu w mieszkaniu)
  2. moduł przekaĽnikowy (do podłączenia urządzeń o mocy większej niż wyjścia sterownika)
  3. dodatkowy alarm akustyczny
  4. dodatkowy zespół czujników
Ad1. Mikrokomputer:

Zasadę działania sterownika obrazuje schemat ideowy:

schemat ideowy - sterownik CO
Kliknij w obrazek aby powiększyć
Ad2. Termostat (Miarkownik).

Termostat dowolnego typu do sterowania klapką popielnika poprzez cięgno łańcuszkowe (np. firmy Vailland). Istotnym elementem jest histereza termostatu (10C lub mniej), długość wysięgnika (aby łańcuszek nie ocierał o piec) oraz ciężar klapy popielnika i szczegółowa skala nastawcza termostatu

Ad3. Zasilacz sterownika.

Dowolnego typu zasilacz dogniazdkowy DC 12V/ min. 1A (1,25-1,6A) wyposażony we wtyk 5.5/2.1

Ad4. Pompa obiegowa.

Dowolnego typu pompa wielobiegowa (zwykle trójbiegowa) - najlepiej z wyprowadzonymi na listwę biegami (bez przełącznika). W przeciwnym wypadku musimy sami wykonać wyprowadzenie 1 i 3-go biegu. Maksymalna moc pompy (3-ci bieg) to 100 W. Przy dokonywaniu przeróbki pompy mogą być pomocne poniższe schematy:

schemat ideowy - pompa CO
Kliknij w obrazek aby powiększyć

Uwaga. Włączenie się ze sterowaniem w miejsce zworek spowoduje prawidłową pracę pompy, ale przy wyłączonym biegu prąd rozruchowy (przez kondensator) dalej będzie pobierany. Efekt ten można zlikwidować poprzez włączenie triaka w obwód kondensatora.

zdjęcie - przyłącze pompy CO
Kliknij w obrazek aby powiększyć
Ad5. Zawór różnicowo-ciśnieniowy.

Pompa powinna być równolegle zblokowana zaworem różnicowo-ciśnieniowym (np. kulowym) w celu włączenia grawitacyjnego obiegu wody po zaniku prądu.

Ad6. Dmuchawa DC 12V/5Wmax.

Dmuchawa jest dobierana do wielkości otworu pod klapką popielnika np. dla otworu 80 x 150 mm i ciągu -30 Pa odpowiednie są dwa wentylatorki po 40 Pa (80 Pa) z 80% wykorzystaną wydajnością - ok. 10V nap. zasil. Niskie obroty ustalamy na poziomie 50% obrotów maksymalnych czyli ok. 7,5 V napięcia zasilającego.

Podsumowując sterowanie ciągiem piecowym wygląda następująco:

  • klapka zamknięta / wentylator nieczynny       -                0% ciągu
  • klapka lekko otwarta / wentylator nieczynny  -                50%
  • klapka otwarta / wentylator niskie obroty      -                150%
  • klapka otwarta / wentylator wysokie obroty   -                200%
  • Uwaga. Stosowanie wyższego nadciśnienia niż 200% ciągu naturalnego jest niebezpieczne i wymaga drożnych i szczelnych instalacji piecowych.

    Ad7. Zespół czujników temperatury.

    Dwa półprzewodnikowe czujniki temperatury (brak kalibracji) połączone jednym kablem, zakończonym 4-ro pinowym wtykiem.
    Czujniki zabudowane są w miedzianych osłonach przystosowanych do łatwego montażu na rury.


    SPIS CZʦCI:
    1. IC1: AT89C4051
    2. IC2: SAA 1064
    3. IC3: PCF 8591
    4. IC4: 24C04
    5. T1,T2: BC 547
    6. T3-T9: BC 557
    7. T10: LM 385/2.5V
    8. T11: BD 140
    9. T12,T13: L7805CV
    10. R1,R3,R9,R11-R14,R22: 1k
    11. R2: 10k
    12. R4: 330
    13. R5-R8,R21: 3,3k
    14. R10,R15-R19: 470
    15. R20: 150
    16. C1: 2,7n
    17. C2,C3: 33p
    18. C4: 1u
    19. C5,C8,C13,C14: 100u
    20. C6,C7,C: 100n
    21. C9-C12: 3,3u
    22. D1-D4: BAV 20
    23. D5-D9: LED
    24. DZ1,DZ2: 5V6
    25. DY1-DY4: SA56-11
    26. S1-S4: LM35
    27. P1-P4: RS-5
    28. XT: HC49-S 12MHz
    29. BUZ: BMT 0905


    INSTRUKCJA OBSŁUGI:

    Kanały

    Sterownik posiada cztery kanały: 0,1,2,3:

  • 0-sterowanie pompą dwustopniową
  • 1-sterowanie dmuchawą dwustopniową
  • 2-alarmowy zał/wył (zał-powyżej wartości zadanej np.dla dodatkow. pompy, alarmu, pomiaru temp. spalin z alarmem )
  • 3-regulacyjny zał/wył (zał-poniżej wartości zadanej np.dla ster. bojlerem, przepustnicą piecow., pomiaru temp zewn.)
  • Ekran

    Displey czerwony (dwa wskaźniki) obsługuje kanały 0 i 2.
    Displey zielony (dwa wskaźniki) obsługuje kanały 1 i 3.

    Przyciski

    sterownik standard-dokładny opis w projektach

  • 1."Enter" (T1):krótkie przyciśnięcie(poniżej 1 sec)-wprowadzanie i zatwierdzanie danych,zmiana kanałów 0,1 na 2,3; długie przyciśnięcie (3-4 sec)- wejscie w tryb programowania nastaw temperatury (dwie kreski na wyśw.)
  • 2. "+" (T2):wejście w tryb oszczędnościowy, wyłącza pompę,zwiększanie nastaw-przytrzymanie przyc.przyśpiesza
  • 3. "-" (T3):zmniejszanie nastaw,ręczne zał/wył dmuchawy.
  • 4."View" (T0):powrót do trybu podstawowego, przytrzymanie powoduje wyświetlanie nastaw temp.danych kanałów
  • Tryby

    Tryb podstawowy: Pompa i dmuchawa są sterowane w pełni automatycznie algorytmami wyliczonymi z temperatury zasilania, powrotu, temperatury zewnętrznej i innych wielkości sterujących. Czynności obsługowe sprowadzają się do załączenia mikrokomputera i załadunku kotła. Proces rozpalania ustalony został na 10 min.. Jeśli kocioł w tym czasie nie osiągnie zadanej nastawą temperatury granicznej ( 30 - 35 C ) nastąpi przejście w stan czuwania. Należy wówczas ponownie załączyć urządzenie i powtórzyć rozpalanie. Przekroczenie temperatury granicznej (zadanej) sygalizowane jest dźwiękowo. Podobnie po spaleniu opału (osiągnięcie temp. granicznej 30 - 35 C ) jest sygnalizowane dźwiękowo. Po 10 min. od nie dołożenia opału mikrokomputer przejdzie w stan czuwania. Pobór mocy w tym stanie poniżej 1 W. Dmuchawa załącza i wyłącza się w temperaturze zadanej (przykładowo 40 do 45 C). Miarkownik ustawić min. 15 stopni wyżej. To druga temperatura graniczna. Program ten przeznaczony jest do sterowania piecem w miesiącach poniżej minus 10 C. Po włączeniu zasilania (np.po zaniku prądu) ustawia się priorytetowo jako program domyślny.

    Tryb oszczędnościowy: Po przyciśnięciu T2 (+) wyłączamy pompę i wchodzimy w tryb oszczędnościowy.Jest to sygnalizowane chwilowym wyłączeniem ekranu. Następnie uaktywniają się zielone wyświetlacze-jest to czas pracy pompy. Zadajemy przyciskami (+) i (-) czas pracy np. 5 min.i przyciskamy ENTER (T1). Teraz uaktywniają się czerwone wyświetlacze - to czas wyłączenia pompy. Zadajemy analogicznie przyciskami (+) i (-) np. 60 min. przerwy w pracy. Przytrzymanie przycisku (+) powoduje zwiększenie szybkości nastawiania. Nastawę zatwierdzamy (T1) - ekran powraca do wyświetlania temp. zasilania i temp. powrotu.Uwaga. Dmuchawę należy ręcznie wyłączyć

    Tryb wprowadzania nastaw temperatury: Przyciskamy ENTER (T1) aż do pojawienia się na ekranie poziomych kresek (ok.3-4 sec.). Następnie aktywją się zielone wskaźniki i nastawiamy (+)oraz (-) temperaturę zał/wył dmuchawy. Poniżej tej tamperatury (np.40 do 45 C) załącza się dmuchawa, a powyżej wyłącza. Przyciskamy ENTER dla zapisania tej temp. w pamięci i równocześnie aktywują się wskaźniki czerwone. Analogicznie nastawiamy temperaturę początku, a zarazem końca okresu spalania opału (np.30 do 35 C). Zatwierdzamy ENTER i zapisujemy temperaturę. Jest to temperatura krytyczna sygnalizowana alarmem wizualnym i dźwiękowym. Po rozpalaniu pieca (10 min na rozpał) od tego momentu mikrokomputer przejmuje sterowanie kotłem. Po spaleniu opału w tej temperaturze rozpoczyna się proces dopalania resztek opału (włącza się alarm) i po wypaleniu sterownik przechodzi w stan czuwania.